haberler

28 Şubat 2012 Salı

Üniversiteye haksızlık etmek gerekmiyor"

Şevket Çavdar Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi cenaze
Üniversiteye haksızlık etmek gerekmiyor"

'nde iki kol ve iki bacak nakli yapıldıktan sonra hayatını kaybeden 'ın si toprağa verildi.
Çavdar'ın si, gece saatlerinde Ankara'dan Nevşehir'in Derinkuyu ilçesi Yazıhüyük beldesindeki evine getirildi. Buradan Yazıhüyük Merkez Camisi'ne götürülen Çavdar'ın cenazesi, kılınan namazın ardından belde mezarlığına defnedildi.

Cenaze namazına, Yazıhüyük Belediye Başkanı Cengiz Çavdar ile yakınları katıldı. Namazı İl Müftüsü Yakup Öztürk kıldırdı.

Gazetecilere açıklama yapan 'ın dayısı ve Yazıhüyük Belediye Başkanı Cengiz Çavdar, ''Operasyon başarısız oldu diye üniversiteye haksızlık etmek gerekmiyor. Büyük emekler harcandı, terler döküldü. Bunu da söylemek lazım. Ülkemizin başı sağ olsun. Emek verenlerden Allah razı olsun'' dedi.

Ülkenin her yerinden telefonlar geldiğini ve herkesin üzüntülerini paylaştığını belirten Çavdar, şöyle devam etti:

''Herkes üzüntülü. Hasta bizimdi ama yapılan müdahale Türkiye adınaydı, tıp adınaydı. Başarılı olsa daha iyi olurdu. Nakil bildiğimiz kadarıyla başarılıydı fakat kan dolaşımı yetersiz kaldı. Vücuda büyük bir parça eklendi, kalp ise dolaşımı sağlayamadı. Dün akşam bizim akrabalar, basın mensuplarıyla tartışma yaşamışlar. Özellikle yakınlarım adına özür diliyorum, yanlış bir şey oldu. Bu hadise acıyla ve anlık ortaya çıkan bir konu. Basın mensubu arkadaşlarımızın affedeceklerini düşünüyorum.''

"Oğlumdan alınan kol ve bacakların iade edilmesini istiyoruz"
İzmir'in Çeşme ilçesi Alaçatı beldesinde, geçirdiği trafik kazası sonrası Dokuz Eylül Üniversitesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki oğullarının organlarını bağışlayan aile, oğullarının kol ve bacaklarının nakledildiği Şevket Çavdar'ın vefatıyla bir kez daha üzüldü.

Trafik kazasında yitirdikleri oğullarının bağışladıkları organ ve uzuvlarıyla, organ bekleyen hastalara umut olan Alkan ailesi, oğullarının kol ve bacakları nakledilen, ancak uzuvların vücudunda yaşamaması sonucu geri alınan Şevket Çavdar'ın, gelişen sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirmesine ilişkin düşüncelerini gazetecilerle paylaştı.

Ankara'dan gelen acı haberden derin üzüntü duyduklarını ifade eden anne Cemile Alkan, ''Şevket Çavdar'ın ölümü ile acımız bir kez daha tazelendi'' dedi.

Baba Kazım Alkan da oğullarının kol ve bacaklarının nakledildiği Şevket Çavdar'ın yaşamını yitirmiş olmasının kendileri için de sarsıcı bir haber olduğunu ifade ederek, ''Oğlumuzun organları nakledilen Şevket Çavdar'ın hayatını kaybetmesine çok üzüldük. Bundan sonra dileğimiz yüzünü taşıyacak olan kişinin hayrını görmesi'' diye konuştu.

Aile olarak, yapılan nakilden başarılı sonuç alınamaması üzerine, oğullarının, Şevket Çavdar'ın ölümünden önce vücudundan geri alınan kol ve bacaklarının kendilerine iade edilmesi istediklerini belirten baba Alkan, ''Oğlumun organlarını burada defnetmek istiyoruz'' dedi.Hiç yorum yok: